Międzynarodowa rywalizacja

W przypadku żużla wielu kibiców rozpalają przede wszystkim zawody krajowe, rozgrywane głównie w ramach lokalnej ligi żużlowej. Jednak fakty są takie, że oprócz nich mamy również pewną pulę imprez o charakterze międzynarodowym, w których rywalizują ze sobą poszczególni żużlowcy indywidualnie, jak też drużyny narodowe. Każdy kraj, w którym żużel odgrywa znaczącą rolę może się bowiem pokusić o sformowanie reprezentacji, którą będzie można wystawiać na przykład w zawodach z cyklu Grand Prix, które przyciągają wielu kibiców.

Zawody Grand Prix to seria imprez żużlowych, w których ścigają się najlepsi zawodnicy z różnych państw. Rozgrywki odbywają się w różnych krajach, na różnych żużlowych arenach, aż do turnieju finałowego, który wyłania ostatecznego zwycięzcę cyklu. W świecie żużla mamy do czynienia zarówno z rywalizacją drużynową, jak i indywidualną.

Zasady w obu przypadkach są podobne, z tą różnicą, że w ramach wyścigów indywidualnych punkty są przypisywane do zawodnika, a nie do kraju, który reprezentuje. Kto przede wszystkim śledzi tę rywalizację? Oczywiście miłośnicy żużla na całym świecie, a przede wszystkim w tych około 30 krajach, w których sport ten posiada jakąkolwiek pozycję. Warto nadmienić, że Polska jest często gospodarzem ważnych międzypaństwowych zawodów żużlowych, co jest dość naturalne.

Wynika to przede wszystkim z faktu, że nasza liga jest najlepszą na świecie, zatrudnia wszystkich czołowych żużlowców, a nasze obiekty imponują przygotowaniem i nowoczesnością. To argumenty, obok których nie sposób przejść obojętnie.