Polska liga najsilniejszą na świecie

Aktualnie zawodowe ligi żużlowe z pełnym zapleczem organizacyjnym funkcjonują w tylko trzynastu krajach na świecie. Łącznie tylko w około 30 państwach speedway jest w ogóle popularny i uprawiany jako jedna z dyscyplin sportu. Co na to wpływa? Przede wszystkim tradycja oraz uwarunkowania historyczne.

Jeśli gdzieś w którymś momencie czarny sport nie zaistniał, to jest on dyscypliną na tyle specyficzną, iż zaszczepienie go na nowym gruncie stanowi spore wyzwanie. Dodajmy, że tylko w sześciu krajach rozgrywa się mecze w formie bezpośrednich starć drużyn. Jak na tle innych państw prezentuje się polska liga? Można powiedzieć, że doskonale, ponieważ zdaniem ekspertów jest najlepszą na świecie.

To w naszych klubach zatrudniani są najlepsi żużlowcy z różnych krajów. Nasze kluby mogą pochwalić się największymi budżetami oraz najlepiej płatnymi kontraktami, co przyciąga zawodników z różnych stron świata, ale też skłania polską młodzież do treningów. Polska posiada bowiem bogate zaplecze juniorskie, co stwarza dla rodzimego żużla świetne perspektywy.

Popularność jaką żużel cieszy się w Polsce miewa swoje odbicie także w statystykach, które wydawać się mogą wręcz zaskakujące. Średnia liczba widzów na meczach Ekstraligi żużla jest bowiem wyższa niż na spotkaniach piłkarskiej Ekstraklasy, co pokazuje wyraźnie jak silną pozycję ma speedway w naszym kraju. Te liczby byłyby jeszcze bardzie imponujące, gdyby istniało w Polsce więcej ośrodków sportu żużlowego.

Obecnie koncentrują się one głównie w pasie województw Polski zachodniej.