Polskie żużlowe ośrodki

Uprawianie żużla jest możliwe jedynie tam, gdzie istnieją ku temu warunki techniczne i odpowiednia infrastruktura. Jednak nie tylko te czynniki determinują to, czy w danym miejscu działa klub żużlowy czy też nie.

Bardzo duże znaczenie mają lokalne tradycje, które w Polsce przebiegają bardzo różnymi ścieżkami. Są regiony, jak Mazowsze czy Pomorskie, gdzie nie działa żaden klub żużlowy i to pomimo faktu, że speedway zalicza się do najbardziej popularnych dyscyplin w naszym kraju.

Z czego te zależności wynikają? Przede wszystkim jest tak, że głównymi ośrodkami żużla w Polsce są Wielkopolska, Lubuskie oraz Śląsk. Tam działa najwięcej klubów żużlowych, które rywalizują zarówno w Ekstralidze, jak i w niższej klasie rozgrywek.

Oznacza to, że mamy tam siłą rzeczy najwięcej aktywnych kibiców, ale też najwięcej osób, które są zainteresowane trenowaniem żużla. Każdego roku pewna grupa młodych adeptów siada na motocyklach i zaczyna zbierać pierwsze szlify w tym temacie.

Niektórym z nich uda się zrobić zawodową karierę. Miasta w Polsce, które są tradycyjnie od dekad kojarzone z żużlem, to Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra, Leszno, Częstochowa czy Toruń.

Bardzo bogate tradycje żużlowe mają również Bydgoszcz czy Piła. Z tej wymienianki wynika jasno, że speedway to przede wszystkim zachodnie regiony naszego kraju.

Tam są drużyny o najlepszych tradycjach i z największym sportowym potencjałem, który daje o sobie znać również teraz, na gruncie rywalizacji w Ekstralidze. Są też miasta aspirujące, jak na przykład Poznań, które krok po kroku próbują odbudowywać żużlowe tradycje.